Якби США
остаточно припинили свою фінансову та військову підтримку України, європейські
держави за наявності політичної волі могли би заповнити прогалину в багатьох
сферах або навіть компенсувати її з перевершенням обсягів.
Такого
висновку дійшли експерти Кільського інституту світової економіки у своєму
новому аналізі, передає Укрінформ.
На думку авторів аналітичної записки, компенсація американської допомоги європейськими державами є можливою за відносно невеликих додаткових зусиль, особливо у фінансовому секторі. Замістити американську допомогу в озброєнні та боєприпасах складніше, але і тут Європа може багато зробити.
Європейські уряди наразі витрачають у середньому лише 0,1% свого валового внутрішнього продукту на рік на допомогу воюючій проти російської агресії Україні, порахували експерти. Щоб компенсувати підтримку США, внесок для всіх держав та інституцій ЄС мав би бути збільшений до 0,21% ВВП. При цьому такий рівень вже значно перевищили кілька держав - країни Балтії та Скандинавії.
В абсолютних цифрах це означає збільшення європейської допомоги з поточних 44 мільярдів євро на рік до 82 мільярдів євро. Найбільше мали би підвищити витрати інституції ЄС (з 16 до 36 млрд євро), Німеччина (з 6 до принаймні 9 млрд євро), Велика Британія (з 5 до 6,5 млрд євро), Франція (з 1,5 до 6 млрд євро), Італія (з 0,8 до 4,5 млрд євро) та Іспанії (з 0,5 до 3 млрд євро), - йдеться в аналізі.
«Для окремих держав це означає дуже значне збільшення їхньої допомоги Україні, тому ЄС має надати стимули, наприклад, через пріоритетний доступ до нових оборонних фондів ЄС. Якби вся Європа наслідувала приклад Данії та мобілізувала 0,4 відсотка ВВП щорічно, ми могли б навіть значно перевищити допомогу США», - зазначив Требеш.
Взявши за критерій попередню допомогу, автори документу визначили, що найбільша залежність від американської зброї наразі припадає на реактивну артилерію (наприклад, HIMARS, 86% якої виготовлено в США), боєприпаси для гаубичної артилерії (понад 80% виробництва США) і системи протиповітряної оборони дальнього радіусу дії (зокрема, Patriot, 70% виробництва США). В інших областях, включаючи гаубиці та основні бойові танки, більшість поставлених систем озброєння вже зараз походить з європейського виробництва.
Європейській промисловості, якщо Сполучені Штати перестануть допомагати, доведеться швидко й суттєво збільшити виробництво.
«Європа давно перестала просто постачати з наявних запасів; тепер більшість зброї для України замовляється безпосередньо в промисловості. Цей процес має бути значно прискорений шляхом зобов’язань щодо закупівель, зокрема для виробництва боєприпасів для гаубиць», – сказав Требеш.
Немає коментарів:
Дописати коментар